8 rzeczy, które smartfony wiedzą o swoich właścicielach

Udostępnij

Twój smartfon wie o Tobie więcej niż myślisz. Oprócz loginów, haseł i śledzenia lokalizacji, smartfony zbierają wiele danych o użytkownikach. Oto co powinieneś wiedzieć o tym, co wiedzą o Tobie Twoje obecne telefony komórkowe (Podpowiedź: może czas zmienić niektóre ustawienia prywatności).

Każde miejsce, w którym byłeś

Zarówno Android, jak i iPhone mają wewnętrzne systemy śledzenia, które mogą zobaczyć Twoją lokalizację w dowolnym miejscu na świecie. W ustawieniach iPhone'a i smartfonów z Androidem ukryta jest "Usługa lokalizacji (geolokalizacja)". Jeśli Twój telefon jest włączony, to najprawdopodobniej Twój smartfon stworzył dość długą listę miejsc, w których byłeś. Ta funkcja marnuje dużo energii z baterii. Dlatego wielu użytkowników wyłącza tę usługę. W niektórych telefonach jest ona domyślnie wyłączona. Jednak niektóre aplikacje, takie jak Uber, Bolt, Google Maps i inne, włączają tę usługę geolokalizacji po zalogowaniu się do aplikacji. 

Wszystkie te informacje, które wie o Tobie Twój smartfon, są przydatne dla hakerów. 

geolokalizacja

Wszystko, co powiedziałeś Siri

Apple zbiera dane z Siri, aby "lepiej zrozumieć użytkownika i bezbłędnie określić, co mówi". Zgodnie z umową licencyjną na oprogramowanie, Apple ma prawo śledzić i przesyłać na serwer firmy wszystko, co znajduje się w interakcjach użytkownika z asystentem Siri, od sposobu wypowiadania słów po trendy w wyszukiwaniu głosowym asystenta. 

Jednak informacje, których uczy się Siri, są połączone z telefonem za pomocą losowego ID - zamiast konta Apple - aby zapewnić anonimowość.

Twoje osobiste identyfikatory

OnePlus, chińska firma specjalizująca się w smartfonach z Androidem, została niedawno przyłapana na wykorzystywaniu osobistych informacji identyfikacyjnych (takich jak hasła do urządzeń) użytkowników. 

Jak wyjaśniła firma, było to konieczne, aby poprawić interakcję z użytkownikiem. Na szczęście po skandalu firma zwinęła naruszenie prywatności w aktualizacjach do telefonów. Ale nie miały one naruszać prywatności użytkowników, zwłaszcza gdy w grę wchodziły tak wrażliwe informacje. A w obliczu skandalu z Facebookiem i Cambridge Analytics rodzi się pytanie: czy inne firmy technologiczne ukrywają coś przed swoimi użytkownikami? Wydaje nam się, że wiele firm nadużywa swoich praw. 

smartfon

Twoje loginy i hasła

Czy kiedykolwiek logowałeś się do aplikacji lub strony internetowej na swoim smartfonie, gdy zostałeś poproszony o zapisanie niedawno wpisanego hasła, i prawdopodobnie odpowiedziałeś twierdząco? Wiele osób tak robi. Szczególnie na stronach internetowych, które często odwiedzamy, jest to wygodne i łatwe, aby zapamiętać dane osobowe i zaoszczędzić czas potrzebny na zalogowanie się. 

Czy wiesz, że Google przechowuje Twoje dane osobowe na smartfonie z systemem Android? Zapisując hasła po wejściu na stronę internetową nie zapominajmy również, że loginy i hasła są przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki, która może być również pobierana przez producenta telefonu. Lepiej spróbować po staremu: po prostu zapisz swoje hasła w notatniku na komputerze lub, jeszcze lepiej, użyj papieru i długopisu (tylko nie zgub ich)! 

Każda wiadomość, którą wysyłasz

Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone'a, który kasuje wiadomości tekstowe / iMessage, oto niespodzianka: te wiadomości i cała twoja korespondencja prawdopodobnie nadal istnieją. Apple utrzymuje wiadomości zaszyfrowane "przez ograniczony czas", zanim zostaną faktycznie usunięte, po prostu po to, aby "zapewnić, że zostaną dostarczone i odczytane prawidłowo". Tyle tylko, że Apple nie ujawnia, jak długo trwa "ograniczony okres czasu". Może to być pięć minut, ale mogą to być lata.

smartfon

Sprawdź też: Android czy iOS: co wybrać w 2022 r.

Wszystkie informacje, które przekazałeś Google

Czy wiesz, że telefony z systemem Android mogą synchronizować się z innymi usługami, aplikacjami i programami Google (takimi jak Chrome, Sklep Play, Gmail itp.)? Po zalogowaniu się do systemu Android przy użyciu nazwy użytkownika i hasła Google, telefon zostanie połączony ze wszystkimi innymi kontami Google. 

Po zalogowaniu się telefon będzie wysyłał do Google wszystkie informacje o Twojej aktywności i Twoim smartfonie, w tym czas trwania i rodzaj rozmów telefonicznych, dane o Twoim urządzeniu, miejscu, w którym się znajdujesz i inne. 

Jak szybko podróżujesz

Czy kiedykolwiek otrzymałeś powiadomienie na swoim iPhonie, które mówiło: "Dojazd do celu X zajmie ci X minut"? Straszne, prawda? 

To wszystko wina tej samej usługi geolokalizacyjnej, która lokalizuje Twój telefon na ziemi. Twój iPhone nie tylko śledzi Twoją lokalizację, ale także śledzi czas Twojego przyjścia i wyjścia z domu do pracy/pracy do domu/do sklepu itp. 

Twój smartfon oblicza więc, ile czasu zajmie Ci dotarcie do określonego miejsca (na podstawie wcześniejszych podróży), a następnie w razie potrzeby wysyła Ci te powiadomienia. Jeśli jest to dla Ciebie bardziej creepy niż wygodne, wyłącz w ustawieniach usługi geolokalizacji. Upewnij się również, że aplikacje, z których korzystasz, takie jak Uber, Bolt czy Facebook, również mają wyłączone usługi lokalizacyjne.

smartfon

Wszystkie informacje, które podałeś do swoich aplikacji

Istnieje wiele aplikacji przeznaczonych na urządzenia z systemem Android i iPhone, które śledzą ogromne ilości danych od swoich użytkowników. Jeśli wejdziesz w ustawienia swojego smartfona, możesz kontrolować ilość informacji, które otrzymują te aplikacje. 

Niektóre aplikacje, takie jak Facebook, wymagają jednak zarządzania ustawieniami w aplikacji. Uwaga: czasami zmiana tych ustawień może zmniejszyć możliwości aplikacji. 

Na przykład, jeśli wyłączysz usługi lokalizacyjne w aplikacji Facebook, nie będziesz mógł korzystać z funkcji "Check-in" w aplikacji. Dlatego, choć nowoczesne smartfony ułatwiły nam życie, są jednymi z niewielu rzeczy w Twoim domu, które mogą Cię szpiegować. Bądźcie czujni! 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz