Jak zrobić zrzut ekranu iPhone, iPad, MacBook

Udostępnij

Robienie popularnych screenów wydaje się rzeczą błahą i bardzo prostą, ale w zależności od systemu oraz marki telefonu mogą prowadzić do tego przeróżne kombinacje. Jak to wygląda w przypadku sprzętów od firmy Apple?

Jak wykonuje się zrzut ekranu w iPhone/iPad/iPod

Gdy chcemy zrobić screenshot na którymś z tych urządzeń to sprawa jest bardzo prosta. By wykonać zrzut ekranu musimy w tym samym czasie wcisnąć przyciski Power oraz Home. Dzięki tej banalnej kombinacji po chwili w aplikacji Zdjęcia ląduje screenshot interesującej nas rzeczy.

A jak wykonać zrzut ekranu w iPhone X? Jak wszyscy wiemy model X jest pierwszym iPhonem, który nie posiada klawisza Home. Między innymi przez to właśnie robienie zrzutów ekranu w przypadku tego smartfona wygląda trochę inaczej. Kombinacja jest bardzo podobna, jak w przypadku pozostałych smartfonów od Apple. By zrobić screenshot w iPhone X musimy jednocześnie wcisnąć klawisze Power oraz przycisk zwiększania głośności.

Mała uwaga: w iPhone X ta sama konfiguracja przycisków, czyli zwiększanie głośności + Power przytrzymana zbyt długo włączy nam ekran awaryjny SOS i może wykonać telefon do służb ratunkowych, także nie należy przytrzymywać tych klawiszy zbyt długo!

Jak wykonać zrzut ekranu w MacBooku

Komputery od Apple mają nieco więcej możliwości, jeśli chodzi o robienie screenshotów w porównaniu z Windowsem. Mamy trzy opcje:

Zrzut całego ekranu: wciskamy klawisze Cmd + Shift + 3
Po wciśnięciu tych klawiszy zapisany screenshot pojawi się na pulpicie.

Zrzut części ekranu: wciskamy klawisze Cmd + Shift + 4
Jeżeli nie chcemy wykonywać zrzutu całego ekranu, tylko wybranej jego części musimy zastosować taką właśnie kombinacje. Wówczas kursor zamienia się w krzyżyk, którym zaznaczamy interesujący nas obszar. Jeżeli w trakcie zaznaczymy źle, możemy anulować działanie poprzez wciśnięcie klawisza Esc, by rozpocząć zaznaczanie na nowo.

Zrzut okna: wciskamy klawisze Cmd + Shift + 4 + Spacja
Jest to kolejna z możliwości, którą daje nam Apple, jeśli chodzi o robienie screenshotów. Jeżeli chcemy zrobić zrzut okna, które aktualnie jest przez nas przeglądane, wówczas wciskamy taką właśnie kombinacje klawiszy. Kursor zamieni się w aparat, którym wykonamy „zdjęcie” okna, które nas interesuje.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz