Recenzja Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Udostępnij

Marka Redmi jest wierna koncepcji "maksimum smartfonu za minimum ceny". Jego gadżety pozostają przystępne cenowo, nawet na tle tańszych Mi. Dotyczy to zarówno najtańszych urządzeń, jak i modeli ze średniej półki cenowej, mogących konkurować na równi z Samsungiem, OPPO i Huawei. W naszej recenzji smartfona Xiaomi Redmi Note 10 Pro przyjrzymy się, na co go stać w starciu z dużą konkurencją.

Zestaw

W pudełku z Xiaomi Redmi Note 10 Pro znajdziemy tradycyjny zestaw akcesoriów: spinacz do wyciągania karty SIM, zasilacz 33W oraz kabel USB Type-C. Miłym bonusem jest przezroczyste silikonowe etui.

xiaomi redmi note 10 pro

Zobacz także: Recenzja Xiaomi Mi 11

Pierwsze wrażenie

Już przy pierwszym kontakcie z Xiaomi Redmi Note 10 Pro widać, że producent stara się zdystansować od marek POCO i Mi. Design budżetowego smartfona jest skromniejszy, bez zaokrąglonych konturów i zaawansowanych technologicznie eksperymentów. Tylna ścianka jest matowa, monochromatyczna, bez wolumetrycznych wzorów i gradientów. Do wyboru są trzy przyciągające wzrok odcienie: szarość węgla, delikatny błękit i brzoskwiniowy beż. Materiał jest trwały i praktyczny: Corning Gorilla Glass piątej generacji. Rysy pojawiają się dopiero przy dłuższej nieostrożności, a odciski palców znikają po zetknięciu ze ściereczką.

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem w konstrukcji smartfona jest aparat główny. Podobnie jak w modelach POCO, jego soczewki ułożone są w diamentowy wzór. Ale jest różnica: tutaj są one zorientowane pionowo i przesunięte w lewy górny róg. Główna optyka została podkreślona szeroką chromowaną ramką, która błyszczy w świetle. Logo Redmi można dostrzec poniżej aparatu.

Ramka jest plastikowa i błyszcząca. Jednak dzięki specjalnej fakturze powierzchni, duży smartfon nie wyślizguje się z dłoni. Na prawym boku znajdują się regulator głośności oraz przycisk blokady ze skanerem linii papilarnych. Na dole znajduje się port USB Type-C, natomiast na górze jack 3,5 mm oraz port podczerwieni. Po lewej stronie znajduje się tacka na karty SIM i pamięć microSD.

Główne różnice w stosunku do drogich flagowców są zauważalne na ekranie. Jego ramy są szerokie jak na standardy roku 2022 - widoczne w każdych warunkach. Rogi wyświetlacza są zaokrąglone, przedni aparat umieszczono w wąskim wcięciu w kształcie kropki na samym środku. Jest odporny na zachlapania zgodnie z normą IP53 - uchroni Cię przed deszczem i potem, ale nie przed całkowitym zanurzeniem.

Jakość obrazu

Frustracja związana z szerokimi ramkami minęła już po pięciominutowej recenzji smartfona Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Ekran zachwyca soczystymi, jasnymi kolorami i wysokim kontrastem. Drobne skazy bledną przy realizmie obrazu. Kolejną niezaprzeczalną zaletą modelu jest częstotliwość odświeżania, zwiększona do 120 Hz. Animacja interfejsu jest płynna i na flagowym poziomie. 

Automatyczna regulacja jasności zwiększa jasność do 700 nt. To wystarczy, by komfortowo korzystać ze smartfona na zewnątrz. Nazwisko dzwoniącego i tekst wiadomości można odróżnić nawet w bezpośrednim świetle słonecznym, ale wideo i zdjęcia stają się w takich warunkach wyblakłe. Co ciekawe, specyfikacja twierdzi, że maksymalna jasność wynosi aż 1200 nt. Ta postać jest dostępna tylko podczas oglądania filmów i seriali z efektami HDR. W ustawieniach można dostosować schemat kolorów i wybrać tryb czytania. Ten ostatni zmniejsza zmęczenie oczu poprzez optymalizację współczynnika migotania i redukcję niebieskiej poświaty.

xiaomi redmi note 10 pro

Zobacz też: Recenzja Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Aparat

Aparat wzbudza szacunek - 108MP. Domyślnie aparat wykonuje 12-megapikselowe zdjęcia, łącząc dziewięć punktów w jeden. W ustawieniach jest pełna rozdzielczość, ale zalecamy jej używanie tylko do super wyszukanych panoram. Przy słabym oświetleniu jakość drastycznie spadnie.

Aparat ma bardzo szeroki zakres dynamiczny, więc spokojnie można fotografować pod słońce. Twoje obiekty pozostają ostre i zachowują swoje naturalne kolory. Drobne szczegóły na pierwszym planie są w 100% wyraźne, więc można policzyć trawę i drobne rowki w bieżniku opony samochodowej. Autofokus działa bez zarzutu, nawet w półmroku - nie więcej niż 1-2% ujęć w trudnych warunkach zostaje zrujnowanych.

W ciemnych warunkach automatycznie aktywowany jest "Tryb nocny 2.0", który w razie potrzeby można przełączyć na aktywację ręczną. Oprócz agregacji pikseli, zwiększa także ISO, wprowadza zaawansowaną technologię HDR i angażuje sztuczną inteligencję. W rezultacie otrzymujemy zdjęcie, które ujawnia więcej szczegółów niż jest widoczne dla ludzkiego oka.

Warto powiedzieć o jego pozostałych obiektywach. Szerokokątny pozostawił po sobie podwójne wrażenie. Z jednej strony wykonuje zdjęcia o niemal poprawnych proporcjach geometrycznych, efekt rybiego oka jest minimalny i nie zakłóca odbioru kompozycji. Z drugiej strony, gdy jest pochmurno, kolory są wyprane, co zmusza do dostosowania kolorystyki w edytorze graficznym. O zmierzchu i ciemności lepiej odmówić panoramowania: otrzymasz dużo szumu i niewiele szczegółów.

5-megapikselowy aparat makro wykonuje ostre zdjęcia z odległości zaledwie trzech centymetrów. Posiada autofocus, więc nie trzeba się bawić w szukanie kąta. Detale są znacznie lepsze niż wykadrowany fragment kadru z głównej kamery. Jego wyniki zasługują na solidną ocenę.

Właściwości techniczne

Procesor Xiaomi Redmi Note 10 Pro to znany układ Qualcomm Snapdragon 732G, który jest stosowany zarówno w POCO X3, jak i Mi 11 Lite. Smartfon działa płynnie w każdym scenariuszu. 8 GB pamięci RAM wystarczy, by w tle montować filmy, ładować do nich ścieżkę dźwiękową i jednocześnie grać w prostą grę.

Jeśli chodzi o poważną rozgrywkę, to Note 10 Pro też jest na nią gotowy. PUBG i Call of Duty: Mobile można spokojnie uruchomić na maksymalnych ustawieniach graficznych, uzyskując około 40 FPS. Natomiast w Dead by Daylight Mobile i Genshin Impact zalecamy zmniejszenie detali do średnich, aby pozbyć się spadków FPS w skomplikowanych scenach z dużą ilością efektów specjalnych.

Pojemność pamięci pokładowej wynosi 128 GB. To wystarczy dla większości użytkowników, w tym do nagrywania wideo w rozdzielczości 4K. Prawdziwi miłośnicy filmów i muzyki mogą rozbudować go do 512 GB na karcie pamięci. Jest na niego osobny slot, który nie ma nic wspólnego z SIM.

Na szczególną uwagę zasługuje system audio smartfona. Głośniki stereo działają w zwykłym trybie: multimedialny połączony jest z konwersacyjnym, co tworzy efekt dźwięku przestrzennego. Słuchanie muzyki jest komfortowe: słychać żywe średnie częstotliwości i dźwięczne wysokie tony, a nawet lekką nutę basu. Jakość dźwięku jest na flagowym poziomie.

xiaomi redmi note 10 pro

Sprawdź także: Recenzja Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Autonomia

Solidna pojemność baterii i sztuczna inteligencja procesora dają efekty. Smartfon działa przez dwa dni bez żadnych zastrzeżeń. Przy dużym obciążeniu może on wytrzymać 24 godziny komunikacji, 18 godzin odtwarzania wideo i do siedmiu godzin gry. W trybie oszczędzania energii gadżet wytrzyma do trzech dni.

Zasilacz o mocy 33 W w pół godziny ładuje baterię do 60 procent, a następnie ładuje ją w wolniejszym tempie. Dalszy proces jest znacznie wolniejszy, znak 100% widać dopiero po 90 minutach.

System operacyjny

Android 11 jest już znany ze smartfonów ze średniej półki cenowej i wyżej. W naszej recenzji Xiaomi Redmi Note 10 Pro skupimy się więc bardziej na powłoce MIUI 12. Wizualnie przypomina iOS: rogi ikon są zaokrąglone, standardowe aplikacje posegregowane w foldery, pasek zadań maksymalnie uproszczony. Jest nawet centrum sterowania, które wywołuje się poprzez przeciągnięcie palcem od krawędzi do środka ekranu. A w wersji 12 do interfejsu dodano animowane ikony, które zmieniają się po dotknięciu.

Powłoka pozwala na uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie, dowolnie zmieniając rozmiar i położenie okien, podobnie jak można to robić w systemach Windows i Mac OS. Jest to wygodne: możesz umieścić panel sterowania odtwarzaczem na górze przeglądarki, obok edytora tekstu lub komunikatora. Globalny ciemny motyw oszczędza energię baterii i zmniejsza zmęczenie oczu. Działa we wszystkich preinstalowanych i popularnych aplikacjach firm trzecich.

Łączność bezprzewodowa

Łączność platformy Snapdragon 732G odpowiada współczesnym standardom, ale daleko jej do szczytu high-tech. W naszej recenzji telefonu Xiaomi Redmi Note 10 Pro wymienimy je więc pokrótce:

  • 4G z prędkością pobierania do 600Mbps i wysyłania do 150Mbps.
  • Port podczerwieni do sterowania urządzeniami.
  • Wi-Fi a/c z prędkością do 433 Mbps.
  • NFC do płatności zbliżeniowych i synchronizacji jednym dotknięciem.
  • Bluetooth 5.1 low-power, wspierający jednoczesne połączenie dwóch gadżetów, takich jak zegarek i fitness tracker lub dwie pary słuchawek.
  • Systemy nawigacyjne smartfona. Dwupasmowa antena szybko i dokładnie lokalizuje Twoje położenie, nawet w lesie i w gęstych obszarach miejskich.

xiaomi redmi note 10 pro

Zalety Xiaomi Redmi Note 10 Pro

  • Duży ekran z jasną matrycą AMOLED, która wyświetla realistyczny obraz
  • Wysoka częstotliwość odświeżania dla bardzo płynnych animacji.
  • Wysoka wydajność - możesz uruchomić większość gier przy wysokich ustawieniach graficznych.
  • Dużo pamięci, bo aż 8/128 GB.
  • Do dwóch dni pracy na baterii, przy 60% naładowaniu w pół godziny.
  • Świetna jakość zdjęć o każdej porze dnia.
  • Rejestruje wideo w rozdzielczości 4K.
  • Obsługa wideo HDR.
  • NFC i port podczerwieni do sterowania urządzeniami.
  • Globalny ciemny motyw oszczędza baterię i zmniejsza zmęczenie oczu.
  • Możesz dowolnie zmieniać rozmiar i położenie okien aplikacji.
  • Dwuzakresowy system nawigacji szybko odnajduje Twoją lokalizację.

Wady Xiaomi Redmi Note 10 Pro

  • Szeroki korpus nie jest zbyt wygodny dla szczupłej dłoni.
  • Jakość zdjęć szerokokątnych jest mocno pogorszona przy słabym oświetleniu.
  • Ramka ekranu jest szersza niż u najbliższych konkurentów.

Wniosek

Xiaomi Redmi Note 10 Pro to prawdziwy flagowiec segmentu budżetowego i nie chodzi tu tylko o technologię chińskiej marki. Jak dotąd oferuje najlepszy zestaw zalet w swojej cenie: duży ekran o wysokiej jasności i płynnej animacji, wydajną platformę, dużo pamięci, doskonały aparat i starannie zaprojektowany system operacyjny z mnóstwem przydatnych funkcji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz