Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego smartfona?

Udostępnij

Wybór nowego smartfona to zawsze skomplikowany i odpowiedzialny proces. Dziś postaramy się przedstawić Wam kilka wskazówek, które - mamy nadzieję - pomogą Wam dokonać właściwego wyboru i kupić nowy smartfon który będzie wam odpowiadał.

Wybór nowego smartfona powinien być dokonany odpowiedzialnie

Co roku na rynku pojawia się wiele nowych modeli smartfonów. Tak szeroki asortyment w sklepach wydaje się ułatwiać znalezienie urządzenia, które spełni wszystkie potrzeby i oczekiwania użytkownika. Niestety, w praktyce sprawa wygląda nieco inaczej. Na sklepowych półkach oprócz nowych modeli znajdziemy wiele przestarzałych, na które nie warto zwracać uwagi. Nie jest tajemnicą, że sprzedawcy czasami celowo starają się sprzedać przestarzały sprzęt, który zapełnia ich magazyny.

Prawdziwe pytanie brzmi więc: jak dokonać właściwego wyboru i nie żałować. Należy pamiętać, że kupując nowe urządzenie należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało istotne. Większość z tych czynników może nie być znana przeciętnemu użytkownikowi, a jeśli jest, to nie jest zbyt szczegółowa.

smartfon

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego smartfona?

Statystyki pokazują, że modele średniobudżetowe oferują zazwyczaj najlepszy stosunek jakości do ceny. Decydując się na smartfon za około 1500-2500zł, otrzymamy przyzwoity aparat fotograficzny, duży i czytelny ekran oraz wydajny procesor, który pozwoli nam szybko i bezproblemowo wykonać wszystkie codzienne zadania oraz da możliwość zagrania w większość gier mobilnych. Ponadto urządzenia te oferują już czasem nawet funkcje, które w większości przypadków są nieodłącznym elementem flagowców. Mowa o systemach szybkiego ładowania, ekranowych skanerach linii papilarnych czy głośnikach stereo.

Dodatkowo kupując "średniaka" można zaoszczędzić na ewentualnych naprawach w przyszłości, gdyż brak skomplikowanych elementów i najnowsza technologia na pokładzie znacznie obniżają jego koszt. Co więcej, czasami flagowce oferują funkcje, których nie wszyscy użytkownicy chcą lub potrzebują.

Rozmiar ekranu 

Rozmiar ekranu smartfona, który bezpośrednio wpływa na wielkość całego urządzenia, wydaje się być sprawą czysto osobistą, ale niestety producenci smartfonów mają na ten temat swoje zdanie. W ciągu ostatnich trzech lat byliśmy świadkami znacznego wzrostu rozmiarów smartfonów. Nowe modele rzadko mają ekran mniejszy niż 6 cali. Mimo że konstrukcja jest bezramkowa, tak duża przekątna sprawia, że obudowa jest spora. Nie wszystkim się to podoba, ale nie można na to nic poradzić.

Nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziemy mniejszych urządzeń. Fanom kompaktowych smartfonów proponuję przyjrzeć się iPhone SE 2020 lub Samsungowi Galaxy S10e. Oba urządzenia mają znacznie mniejsze wymiary niż konkurencyjne modele.

Optymalnym wyborem są smartfony z ekranami o przekątnej około 6 cali. Urządzenia z takim wyświetlaczem zapewniają niezbędny komfort użytkowania przy jednoczesnym wyświetlaniu dużej ilości informacji. Dla fanów większych smartfonów wybór będzie jednak z pewnością znacznie łatwiejszy. Większość nowoczesnych modeli posiada ekrany mierzące 6,2 cala lub więcej.

smartfon

Przeczytaj też: Porady dotyczące kupna nowego smartfon - jaki smartfon wybrać?

Właściwy dobór komponentów

Współcześni producenci chwalą się coraz mocniejszymi i szybszymi podzespołami w swoich smartfonach, a także dużą ilością pamięci operacyjnej. Niestety, suche liczby czasem niewiele mówią przeciętnemu użytkownikowi. Dość często mogą one być mylące.

W praktyce kupując smartfon warto zwrócić uwagę na urządzenia z procesorem z serii Qualcomm Snapdragon 600/700 lub nawet flagowym 800, a wśród rodziny procesorów od Mediatek lepiej wybrać układy Helio G. Samsung ma swoje własne, porządne procesory z serii Exynos 9000. Wybierając smartfony Huawei / Honor, zwróć uwagę na urządzenia z Kirinem 700/800/900. Jeśli zależy nam na tanim smartfonie, możemy rozważyć urządzenia z procesorami z serii Snapdragon 400, ale nadają się one głównie dla mało wymagających użytkowników.

Przyglądając się specyfikacji technicznej, warto zwrócić uwagę na datę premiery urządzenia. Dzięki temu będzie można określić, jakie podzespoły zastosował producent, nowoczesne czy bardziej przestarzałe. Z doświadczenia wiemy, że lepiej kupić nowe urządzenie z nieco niższej półki niż 2-3 letniego flagowca.

Ciekawą alternatywą mogą być zeszłoroczne modele flagowe z wyższej półki, które bywają oferowane w atrakcyjnych cenach.

Warto też zwrócić uwagę na co najmniej 4 GB pamięci RAM. Ilość wewnętrznej pamięci flash jest sprawą ściśle indywidualną, ale pamiętajmy, że współczesne zdjęcia, nawet wykonane nowym smartfonem, mogą mieć czasem nawet po 10 MB. Dlatego 32 GB w nowoczesnym smartfonie to czasem za mało. Są tu dwie możliwości. Albo poszukaj smartfona z większą ilością miejsca na dane, albo takiego, który ma obsługę kart microSD.

Więcej obiektywów - niekoniecznie lepsze zdjęcia

Dla większości z nas smartfon jest dziś nie tylko urządzeniem do komunikacji, ale swoistym substytutem aparatu fotograficznego, który zawsze jest w pobliżu. Producenci konkurują ze sobą oferując modele z coraz większą liczbą obiektywów i niebotyczną rozdzielczością. Dziś nikogo nie dziwią obiektywy 48 MP czy 64 MP, ale nie bez powodu większość flagowców tegoż Apple, posiada aparat główny o rozdzielczości poniżej 20 MP.

Wysoka rozdzielczość w małej matrycy oznacza, że każdy piksel jest mniejszy, co z kolei prowadzi do dużych szumów na zdjęciach. Pamiętaj, że urządzenia o wysokiej rozdzielczości nie zawsze dają zdjęcia najlepszej jakości. Także faktycznie, jeśli szukacie smartfona z bardzo dobrym aparatem, to niestety musicie wybrać flagowca. Choć to mój subiektywny pogląd i moje doświadczenie.

Większość użytkowników będzie jednak zadowolona z aparatów stosowanych w urządzeniach średniobudżetowych. Niestety, najtańsze modele mają znacznie gorsze aparaty. Dziś na pierwszym miejscu jest oprogramowanie, a nie liczba kamer i ich rozdzielczość. Jako pierwsze wymienia się tutaj Huawei, Apple i Samsunga, ale inni producenci już stopniowo doganiają ich poziom.

smartfon

Dodatkowe funkcje

Producenci smartfonów cały czas starają się wyprzedzać siebie nawzajem, wprowadzając coraz więcej funkcji, które mają sprawić, że ich smartfon będzie wyjątkowy. Nie daj się nabrać na ten chwyt marketingowy. Jestem pewien, że wielu z was prawdopodobnie nie użyje większości z tych funkcji. Czasami interesują one jedynie pasjonatów i tych, którzy lubią eksperymentować.

Są jednak ważne cechy, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę. Na przykład wybierając nowe urządzenie, należy szukać modeli z wodoodporną obudową, która posiada certyfikat IP68 lub co najmniej IP53. Owszem, będą one kosztować więcej, ale zdecydowanie warto. Będziesz mieć pewność, że Twój nowy smartfon ma zapewnioną ochronę przed różnymi okolicznościami siły wyższej, które mogą go unieruchomić i uszkodzić obudowę lub podzespoły.

Polecam też wybierać smartfony ze złączem USB Type-C oraz obecnością funkcji Dual SIM, czyli obsługi dwóch kart SIM. Należy pamiętać, że większość dzisiejszych modeli nie jest już wyposażona w klasyczne gniazdo słuchawkowe. Dlatego trzeba będzie albo kupić do tego adapter, albo skorzystać z bezprzewodowych słuchawek. Obecnie na rynku jest prawdziwy boom na tego typu słuchawki.

Na szczęście większość nowoczesnych smartfonów ma wbudowany moduł NFC (nie dotyczy to najtańszych modeli). Jego obsługa pozwoli na korzystanie z Google Pay lub Apple Pay, czyli systemów płatności zbliżeniowych.

Zwróć uwagę na oprogramowanie

Oprogramowanie smartfona to bardzo ważna kwestia, o której większość przeciętnych użytkowników zapomina. Aktualny system operacyjny z dostępnymi aktualizacjami do przyszłych wersji to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Nowe korekty zabezpieczeń sprawiają, że hakerom trudniej będzie wykraść Twoje dane. Dlatego warto mieć na swoim smartfonie nowszą wersję Androida lub iOS. To, miejmy nadzieję, da Ci co najmniej 2-3 lata na otrzymanie aktualizacji oprogramowania dla Twojego urządzenia mobilnego.

Nowszy model oznacza zazwyczaj dłuższe wsparcie oprogramowania. Decydując się na zakup budżetowego smartfona, nie należy jednak liczyć na długotrwałe aktualizacje oprogramowania. W przypadku urządzeń ze średniej półki standardem jest jedna aktualizacja systemu (nowa wersja) i kilka aktualizacji zabezpieczeń.

Z kolei modele flagowe otrzymują nowe aktualizacje oprogramowania przez co najmniej dwa do trzech lat od daty premiery (iPhone ponad 5 lat).

Warto też wybrać się do najbliższego sklepu i własnoręcznie przetestować powłokę producenta, którego smartfon chcemy kupić. To pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Czasem warto też zdecydować się na nowsze urządzenie od producenta, którego znamy już ze starszego smartfona. Przynajmniej będziesz zaznajomiony z interfejsem oprogramowania.

smartfon

Nie płać za markę

Część konsumentów jest nadal silnie przywiązana do konkretnej marki. Fanatycznie zwracają uwagę tylko na urządzenie od ulubionego producenta. I na próżno, bo w ciągu ostatnich 2-3 lat rynek telefonów komórkowych bardzo się zmienił. Co jakiś czas na naszym rynku pojawiają się nowe marki, które oferują świetne urządzenia w atrakcyjnej cenie. Tacy producenci jak Samsung, Huawei czy Apple zasłużenie zdobyli szerokie uznanie. Są szanowani i doceniani, a to z kolei pozwala im sprzedawać droższe smartfony, rozszerzając swoją obecność na rynku mobilnym.

Osobną potężną marką jest Xiaomi ze swoimi submarkami Redmi i Poco. Smartfony te są szalenie popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Z reguły oferują one znacznie więcej funkcji za podobną cenę niż drożsi konkurenci. Na tej konkurencji zyskuje tylko przeciętny użytkownik.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki naszym poradom, wybór kolejnego smartfona nie powinien być dla Was zbyt trudny. Pamiętaj jednak, że nowy telefon to inwestycja na lata, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na dokonanie właściwego wyboru i mieć pewność, że smartfon na pewno Cię nie zawiedzie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz