Android czy iOS: co wybrać w 2022 r.

Udostępnij

Za najpopularniejsze systemy operacyjne uważa się smartfony i tablety z systemem Android oraz iOS. To właśnie na tych platformach działa zdecydowana większość nowoczesnych urządzeń mobilnych. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, które omówimy w tym artykule.

Cechy istniejących systemów

Prawie wszystkie istniejące dziś smartfony działają na systemie Android lub iOS. Platforma WindowsPhone praktycznie nie istnieje, gdyż stała się przestarzała. Nie udało się jej konkurować z bardziej przyjaznymi dla użytkownika systemami operacyjnymi. Mało kto nawet wie o innych systemach operacyjnych.

Gadżety z systemem iOS, a zwłaszcza iPhone'y, to markowe produkty firmy Apple. Natomiast pozostałe urządzenia z systemem Android są dziełem inżynierów Google. Ten system operacyjny jest stosowany w różnych modelach wielu producentów.

Obie platformy są częściowo podobne, choć mają zasadniczo różne sposoby działania. Android został pierwotnie zaprojektowany jako otwarty, aby różni deweloperzy mogli z nim pracować. System iOS jest zamknięty, więc całe oprogramowanie jest ściśle kontrolowane, zanim trafi do smartfona.

Pod wieloma względami interfejs obecnych systemów operacyjnych jest podobny. Użytkownicy Androida nie mają jednak problemów ze zmianą i instalacją nowych programów, czy dostosowaniem systemu do własnych potrzeb. W iOS wszystkie zmiany są ściśle kontrolowane. W większości przypadków okazują się one powierzchowne, a użytkownik musi pracować z istniejącymi szablonami.

Kolejną różnicą jest polityka cenowa. Urządzenia Apple to autorskie gadżety jednego producenta sprzętu i oprogramowania, których cena jest zazwyczaj zawyżona i nieosiągalna dla przeciętnego użytkownika. Z kolei programiści Google stworzyli system operacyjny, który jest instalowany na modelach telefonów różnych producentów, od modeli premium po budżetowe. Niektóre telefony jednak mają w ofercie czysty Android - bez zainstalowanych systemowych zaplikacji. 

android

Aplikacje na Androida i iOS

Nowoczesne urządzenia wspierają funkcjonalność za pomocą aplikacji. Specjalne programy zapewniają możliwości pracy wszystkich systemów - od aparatu fotograficznego po gry. Zatem przy wyborze platformy to właśnie obsługa aplikacji będzie ważnym czynnikiem.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Android jest znacznie ciekawszy. W GooglePlay znajdują się tysiące różnych aplikacji. Można to jednak uznać zarówno za plus, jak i za minus.

Faktem jest, że lista Androida jest codziennie aktualizowana o setki aplikacji. Dokładne sprawdzenie każdego z nich jest praktycznie niemożliwe, co wykorzystują pozbawieni skrupułów deweloperzy. GooglePlay jest często pełen reklam i wirusów na telefon.

W iOS jest to monitorowane znacznie poważniej. W AppStore znajduje się mniejsza liczba programów, a każdy z nich jest dokładnie sprawdzany. Dlatego ryzyko pobrania treści o niskiej jakości jest zminimalizowane. Jednocześnie istnieje oprogramowanie do różnych zadań wymaganych przez konkretnego użytkownika.

Kolejnym punktem są płatności. GooglePlay i AppStore oferują tę samą funkcję. Darmowe oprogramowanie na Androida jest bardziej powszechne, ale jest pełne reklam. Pozwala to deweloperom odzyskać koszty, ale powoduje krytykę ze strony użytkowników. Dodatkowo, darmowe oprogramowanie jest zazwyczaj gorszej jakości. W tej kwestii AppStore wygrywa.

Jeśli chodzi o ekskluzywną zawartość, to zazwyczaj jest ona dostępna w dwóch wersjach - dla obu systemów operacyjnych. Jednak niektóre aplikacje działają tylko na jednej platformie. A ekskluzywnego oprogramowania dla iOS jest więcej.

Bezpieczeństwo i aktualizacje

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to gadżety Apple działają bez zarzutu. Wynika to z faktu, że produkty te są markowe i drogie, więc dużą uwagę przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa. Nawet po kilku latach użytkowania smartfony są stabilne i płynne. Chociaż stabilność może się zmniejszyć w miarę zużywania się ładowarki.

W przypadku gadżetów z Androidem sytuacja nie jest tak dobra. Tylko drogie marki (Samsung, Huawei) mogą pochwalić się stabilnością i brakiem awarii. Jednak bardziej przystępne cenowo modele często zawieszają się i zamarzają w najmniej odpowiednim momencie. Dodatkowo optymalizacja nie jest doskonała, co wpływa na aktualizacje i nowe programy.

Gdy nagromadzi się pewna ilość błędów systemowych, aplikacje zaczynają działać nieprawidłowo. Co najgorsze, dotyczy to starszych generacji urządzeń mobilnych. Natomiast nowsze modele są coraz lepsze i w większości przypadków działają stabilnie.

Jest jedna zasadnicza przewaga, którą iOS ma nad Androidem. Aktualizacje są znacznie częstsze, są też bardziej stabilne i merytoryczne. Ponadto zespół wsparcia technicznego szybciej reaguje i naprawia ewentualne usterki. I jest zrozumiałe, dlaczego tak się dzieje.

Programiści Apple muszą pracować tylko z jednym typem gadżetu. W przypadku Androida muszą optymalizować dla różnych modeli i typów urządzeń.

ios

Sprawdź też: Najlepsze marki chińskich smartfonów

Co wybierają użytkownicy?

Jak pokazują statystyki, użytkownicy najchętniej kupują smartfony z systemem Android. Platforma iOS nie jest tak popularna na rynku, głównie ze względu na jej koszt. Z kolei globalny trend sugeruje, że produkty Apple sprzedają się coraz częściej.

Oczywiście nie można tego interpretować jako wskazanie, że Android jest najlepszy. Wybór pada na jego korzyść głównie ze względu na dostępność i bardziej elastyczne ustawienia. Produkty Apple to ekskluzywne i prestiżowe gadżety, dlatego firma skupia się na zamożnych użytkownikach. Dlatego nie dziwi fakt, że urządzenia te są mniej rozpowszechnione.

Zalety i wady

Oto główne zalety systemu Android:

  • Otwarty system operacyjny, może być używany na urządzeniach różnych marek;
  • Elastyczne ustawienia są dostosowane do indywidualnych potrzeb;
  • Dla bardziej zaawansowanych użytkowników istnieją zaawansowane opcje;
  • W GooglePlay dostępnych jest wiele aplikacji, a duża część z nich jest darmowa;
  • Na platformie działa wiele smartfonów, które są dostępne w różnych kategoriach cenowych.

Wady Androida:

  • Aplikacje (także te preinstalowane) mają wiele uprawnień, których nie można zmienić poprzez ustawienia;
  • Optymalizacja platformy nie jest w pełni rozwinięta, co prowadzi do problemów z wydajnością urządzeń;
  • Aktualizacje systemu operacyjnego są szybko przerywane;
  • Otwarty charakter oprogramowania oznacza, że nie można zagwarantować żadnej kontroli nad oprogramowaniem, co wpływa na bezpieczeństwo gadżetu.

android

Smartfony z systemem iOS również mają wady i zalety.

Do zalet systemu iOS należą:

  • niezawodność platformy, wysoka wydajność i brak opóźnień;
  • komunikacja pomiędzy różnymi urządzeniami pracującymi w systemie, w tym wymiana danych i praca z oprogramowaniem;
  • wysoki poziom bezpieczeństwa aplikacji i przechowywanych w nich danych, mała szansa na pobranie wirusa na telefon;
  • interfejs, który jest zrozumiały dla każdego użytkownika;
  • stałe i stabilne aktualizacje.

Do wad systemu iOS należą:

  • Brak dużego wyboru modeli;
  • Wysokie ceny urządzeń mobilnych i akcesoriów;
  • Zamknięty charakter platformy;
  • Ograniczone możliwości indywidualnego dostosowania i optymalizacji.

Jak wybrać?

Wybór systemu operacyjnego dla smartfona powinien być uzależniony od własnych potrzeb i możliwości:

Urządzenia z systemem iOS kupują ci, którzy preferują skrajną optymalizację i przemyślane rozwiązania, a także są skłonni zapłacić za kompletne rozwiązanie programowo-sprzętowe od jednego producenta.

Android jest wybierany przez osoby, które chcą mieć swobodę wyboru, chcą elastycznych ustawień w swoim urządzeniu i nie chcą przepłacać za promowaną markę i drogie akcesoria.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz