Jak chronić smartfon przed wirusami?

Udostępnij

Kupiłeś smartfon z androidem i teraz martwisz się, że Twój telefon może dostać wirusa? W tym artykule powiemy Ci, jak zabezpieczyć swoje urządzenie z systemem Android przed zainfekowaniem wirusem

Dla tych, którzy już złapali wirusa na swoim androidzie chcemy powiedzieć, żeby nie płacić oszustom. Dzieje się tak, gdy wirus blokuje Twój ekran banerem lub groźbą służb specjalnych i tak dalej i żąda szybkiego zapłacenia kary w określonym czasie. Wiedz, że nawet jeśli zapłacisz, to nie odblokuje to Twojego smartfona czy tabletu, oszuści dostaną tylko Twoje pieniądze, a Ty zostaniesz z problemem i wirusem tak samo jak przed zapłatą.

wirus

Sprawdź także: 8 rzeczy, które smartfony wiedzą o swoich właścicielach

Jak chronić smartfona z androidem przed wirusami?

Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem antywirusowym jest zainstalowanie jednego z antywirusów na androida. Musisz wybrać antywirus dla swojego telefonu po przeczytaniu recenzji innych użytkowników. Również na aplikacjach antywirusowych powinien być darmowy okres próbny, podczas którego można sprawdzić jak działa i jeśli nam odpowiada, można kupić pełną wersję. Jeśli chcesz spróbować i porównać, jak działają różne antywirusy, instalując je na androidzie, przed pobraniem i zainstalowaniem nowej aplikacji powinieneś odinstalować tę, którą wcześniej zainstalowałeś, ponieważ dwa antywirusy na tym samym smartfonie lub tablecie mogą wchodzić ze sobą w konflikt.

Zwróć szczególną uwagę na to, gdzie i jak pobierasz i instalujesz aplikacje i gry na androida, nigdy nie pobieraj z nieznanych źródeł lub podejrzanych stron, pobieraj tylko ze sklepu Play. Oczywiście nawet sklep Play nie gwarantuje w 100%, że aplikacja nie okaże się z wirusem, ale jest to bardziej wiarygodne źródło przynajmniej kilkukrotnie. Można tam również przeczytać recenzje o tym, co mają do powiedzenia ci, którzy już zainstalowali aplikację.

Jeśli często surfujesz po Internecie ze smartfona, również możesz złapać wirusa. Jeśli zauważysz na swoim Androidzie plik z rozszerzeniem .apk i nie wiesz skąd się wziął na Twoim urządzeniu, powinieneś go usunąć, może to być wirus. Jak wirusy zazwyczaj dostają się na telefon przez internet? Czasami trzeba potwierdzić pewne działania na stronie, np. potwierdzasz zgodę, akceptujesz regulamin strony, albo potwierdzasz rejestrację lub inne działanie i tym samym potwierdzasz zgodę na zainstalowanie aplikacji. Mogą również skusić Cię do kliknięcia na link z ładnie wyglądającym tekstem, na przykład mogą powiedzieć, że prawie wygrałeś milion i kliknij na link lub przycisk, aby potwierdzić, mogą powiedzieć, że jesteś milionowym gościem na stronie i masz prawo do nagrody, aby potwierdzić kolejne kroki i wszystko, na co wielu internautów może się zgodzić, zwłaszcza jeśli są to Twoje dzieci. Mogą to zrobić nawet bez zauważenia przez Ciebie, oszuści stają się z każdym dniem coraz mądrzejsi i wprowadzają w błąd wielu internautów. Zazwyczaj na androida pobrane pliki są przechowywane w Moje pliki i Pobrane.

Możliwe jest również, aby wirus dostał się na androida poprzez MMS lub e-mail. Czasami, aby chronić android jest lepiej ustawić go, aby nie automatycznie pobrać wiadomości MMS z nieznanych numerów, również nie należy otwierać e-mail, jeśli zauważysz coś podejrzanego, takich jak załączony plik, i tak dalej. Oszuści nauczyli się teraz nawet wysyłać wiadomości z fałszywych numerów, może to być kontakt z Twojej książki telefonicznej. Wirusa możemy złapać też odbierając pliki przez bluetooth. Niektórzy potwierdzają odbiór nie wiedząc nawet kto wysyła im dany plik.

wirus

Zobacz także: Czyszczenie telefonu - jak pozbyć się niepotrzebnych danych z telefonu?  

Wirusy atakujące konta bankowe

Jednym z najgroźniejszych złośliwych oprogramowań jest wirus, który może potrącić pieniądze nie tylko z numeru telefonu, ale także z konta bankowego. Najlepiej używać numeru konta bankowego na innym telefonie, a jeszcze lepiej jeśli będzie to zwykły telefon stacjonarny. Wirus, który uzyskał dostęp do Twojego konta bankowego, może automatycznie wysyłać wiadomości tekstowe na krótkie płatne numery, aż na Twoim koncie zabraknie pieniędzy. Być może zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro przelew musi być potwierdzony wpisaniem kodu pin, który przychodzi na Twój numer? To żaden problem, wirus potrafi przechwytywać przychodzące smsy i automatycznie potwierdzi kod pin. Wszystko to dzieje się bez Twojego udziału i nawet tego nie zauważysz, dlatego lepiej założyć numer na zwykły telefon. Wtedy jeśli ktoś będzie chciał potwierdzić płatność zobaczysz wiadomość sms i zorientujesz się, że to działający oszuści i podejmiesz działania w celu ochrony swoich środków.

Podsumowanie

Aby uchronić swój smartfon, poza instalacją programu anywirusowego, najważniejszym jest bycie czujnym w Internecie i nie pobieranie oraz nie instalowanie aplikacji i gier z nieznanych źródeł.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz