Kolumny wolnostojace na podłogę. Jak wybrać właściwe?

Udostępnij

Mówiąc o kolumnach głośnikowych, najczęściej mamy na myśli przedmioty, znajdujące się na podłodze i wydające z siebie czyste, nieprzerwane dźwięki. To bardzo dobre skojarzenie! Własnie w taki sposób możemy najłatwiej scharakteryzować kolumny wolnostojące, cechujące się wyrazistym basem, a także doskonałym dźwiękiem, który swobodnie rozbrzmiewa w całej przestrzeni. Producenci tego typu urządzeń zdają się płynnie odpowiadać na potrzeby swoich klientów, dodając od siebie niebanalne kształty, a także ciekawą kolorystykę. Aby móc w pełni cieszyć się doskonałym brzmieniem ulubionych utworów, należy wybrać produkt, który całkowicie spełni nasze oczekiwania. Jak to zrobić? Przekonajmy się! 

Jak wybrać najlepsze kolumny wolnostojące? 

Aby być pewnym swojego wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich są nasze wymagania - każdy z nas musi zastanowić się nad tym, jaki rozmiar powinny mieć idealne kolumny. Mając do dyspozycji duże pomieszczenie, możemy zdecydować się na większe rozmiary, przy małych pokojach dobrym rozwiązaniem okażą się niewielkie, aczkolwiek doskonale spełniające swoje zadanie, głośniki. 

Ponadto musimy zwrócić uwagę na jakość dźwięku. Zarówno duże kolumny, jak i niewielkie głośniki muszą w pełni spełniać nasze oczekiwania, dotyczące brzmienia. Jeśli mamy taką możliwość, to przed zakupem wybranego produktu powinniśmy sprawdzić spasowanie toru audio z wybranym nagłośnieniem, aby być pewnym, że otrzymamy piękne, ciepłe brzmienie całego zestawu. Co poza tymi elementami powinno zwrócić naszą uwagę? 

  • sposób przetwarzania dźwięku - kolumna powinna swobodnie przetwarzać tony wysokie, średnie i niskie. W przypadku dużego pomieszczenia możemy zdecydować się na okazałe nagłośnienie, które dzięki dużej powierzchni będzie mogło odtwarzać każdą melodię bez najmniejszych zakłóceń. Jeśli mamy do dyspozycji niewielki metraż to również możemy osiągnąć najlepszy efekt, dzięki profesjonalnym głośnikom; 
  • obudowa - do najpopularniejszego typu należy bas - refleks, który pozwala na uzyskanie idealnego rozciągnięcia pasma w dół, a przy tym zachowuje smukłe rozmiary; 
  • moc wzmacniacza - w specyfikacji danego produktu można znaleźć zakres mocy, jaką posiada dany wzmacniacz. Aby móc cieszyć się nieprzerwanym dźwiękiem, warto wziąć pod uwagę górną wartość zakresu; 

Oto najważniejsze cechy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego nagłośnienia muzycznego. Co jeszcze jest ważne podczas podejmowania decyzji o zakupie?

kolumny wolnostojące, kolumny podłogowe, głośniki

Skuteczność i impedancja - co to takiego? 

Skuteczność to określenie natężenia dźwięku, otrzymanego z 1W mocy w odległości 1 m. Im wyższą wartość skuteczności możemy osiągnąć, tym mniej mocy, dobiegającej do kolumny, potrzebujemy. To bardzo ważna informacja, ponieważ podczas nagłaśniania dużego pomieszczenia musimy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań - albo mocny wzmacniacz, albo wysoka skuteczność kolumny. Impedancja to wartość rezystora, która jest widoczna dla wzmacniacza.

Idealna moc kolumny, czyli jaka? 

Według starej zasady kolumna musi posiadać większą moc nic wzmacniacz. Zgodnie z obecną wiedzą - takie założenie jest zbędne. Samych kolumn nie podłączamy do prądu, więc nie musimy przywiązywać dużej uwagi do ich mocy, a jedynie traktować je jako wartość rekomendowaną. 

Powyższy artykuł skupia się na wyznaczeniu najważniejszych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu podłogowych kolumn głośnikowych. Podczas poszukiwania idealnego nagłośnienia należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami, które przełożą się na osiągnięcie sukcesu, jakim jest przyjemny i ciepły dźwięk. Dzięki zastosowaniu się do powyższego opisu można wybrać idealne kolumny mieszczące się zarówno w niewielkim, jak i sporym budżecie. 

Nie posiadasz wystarczającej wiedzy na temat sprzętu hi-fi? Skorzystaj z pomocy ekspertów firmy Nautilus, którzy pomogą Ci w wyborze kolumn podłogowych: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/kolumny/podlogowe/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz