Jaki telefon wybrać dla dziecka?

Udostępnij

W dzisiejszych czasach telefon z systemem Android lub innym systemem operacyjnym jest tak powszechnym akcesorium dla dziecka jak tornister czy piórnik. Pytanie tylko, który smartfon jest najlepszy dla dziecka? Na jakie cechy rodzice powinni zwrócić uwagę? 

Żaden z czołowych producentów nie tworzy telefonów przeznaczonych dla dzieci. Jest jednak kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze smartfona. Sprawdź w naszym artykule, jaki telefon będzie dobrym wyborem dla dziecka.

dziecko z telefonem

Jak wybrać telefon dla dziecka?

Szukając odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, należy najpierw zwrócić uwagę na najważniejsze funkcje, jakie powinien posiadać:

 • Wytrzymały wyświetlacz
 • Wydajna bateria
 • Lokalizator GPS
 • Funkcjonalność Wi-Fi
 • Wydajny procesor

Wytrzymały wyświetlacz i odpowiednie zabezpieczenia

Nawet jeśli Twoje dziecko zapewnia Cię, że będzie dbało o swój nowy smartfon najlepiej jak potrafi, lepiej to przemyśl i kup mu model z wytrzymałym wyświetlaczem. 

Podczas zabawy w szkole telefon może spaść na podłogę lub na chodnik i łatwo ulec uszkodzeniu. Zwracajcie więc uwagę na modele wyposażone w Gorilla Glass, najlepiej w wersji 4 lub nawet 5. Telefon dziecka do szkoły powinien mieć takie szkło. Zapłacisz trochę więcej, ale koszt jest znacznie mniejszy niż wymiana uszkodzonego wyświetlacza.

Dla dodatkowego zabezpieczenia telefonu polecamy zakup akcesoriów takich jak:

 • Etui na smartfona
 • Ochraniacz na ekran telefonu
 • Folia ochronna na telefon

Długotrwała bateria

Dzieci mogą korzystać ze smartfona niemal przez cały czas. To oczywiście zużywa dużo energii w baterii. Jeśli chcesz mieć pewność, że w każdej chwili możesz skontaktować się ze swoim dzieckiem. Dlatego opłaca się wybierać modele z długo działającą baterią.

Telefon dla dziecka w wieku 8-12 lat powinien mieć taką baterię, zwłaszcza że nierzadko zdarza się, że dzieci w tym wieku zapominają podłączyć go do ładowarki. Dlatego staraj się wybierać modele wyposażone w baterie o pojemności większej niż 4000 mAh. Szczególnie jeśli będzie to telefon do zabawy dla dzieci.

Lokalizator GPS

Jeśli zastanawiasz się, czy zamiast smartfona nie kupić dziecku po prostu zwykłego telefonu, pomyśl o funkcji lokalizacji GPS. Starsze typy telefonów komórkowych z klawiaturą nie mają tej opcji. Z kolei telefon z lokalizatorem pozwoli Ci szybko namierzyć pozycję dziecka. W tym celu dostępne są specjalne aplikacje, które można bardzo szybko pobrać i zainstalować.

Telefon dla dziecka z GPS oczywiście zwiększa ich bezpieczeństwo i daje nam większy spokój wiedząc, gdzie w danym momencie się znajdują. Jest to szczególnie ważne dla bardzo małych dzieci, więc jest to rozwiązanie obowiązkowe dla dziecka w wieku 8 lat lub nieco starszego.

dziecko z telefonem

Sprawdź też: Jaki jest najbezpieczniejszy telefon dla dzieci?

Wi-Fi

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają bardzo dużo czasu w Internecie. Oczywiście transmisja danych do pewnego limitu jest zazwyczaj darmowa. Jednak po jego przekroczeniu koszty zaczynają bardzo szybko rosnąć. Dlatego smartfon dla dziecka powinien być wyposażony w funkcję Wi-Fi, co znacznie obniży koszty, zwłaszcza gdy nasza pociecha przebywa w domu i może korzystać z domowego internetu. Warto też włączyć w takim smartfonie funkcję powiadomień o przekroczeniu darmowego pakietu danych.

Wydajny procesor

Decydując się na wybór telefonu dla dziecka, musimy pamiętać, że dzieci częściej niż my wykorzystują maksymalną moc swoich smartfonów. Możesz być pewien, że w ciągu kilku dni od otrzymania telefonu, Twoje dziecko zapełni jego pamięć niezwykle wymagającymi grami i innymi aplikacjami. A do ich sprawnego działania będziesz potrzebował stosunkowo wydajnego procesora i dużej ilości pamięci. Telefon dla dziecka w wieku 9 lat i starszego musi mieć naprawdę solidne parametry, a na modelach ze słabym procesorem i małą ilością pamięci RAM nie ma co oszczędzać.

Przykładowe telefony dla dziecka

Korzystanie ze smartfona w dzieciństwie i czerpanie z niego pozytywnych efektów w dużej mierze zależy od rodziców, wykształcenia i wychowania. Decydując o tym, jaki telefon będzie najlepszy dla dziecka, należy kierować się cechami wymienionymi powyżej. Oto 5 smartfonów, które spełniają wyżej opisane funkcje, są w dobrej cenie i na pewno zadowolą twoje dziecko:

 • Alcatel 3L (2020).
 • Xiaomi Redmi 8
 • Motorola Moto G8 Power
 • Xiaomi Redmi Note 9 Pro
 • Samsung Galaxy A51

Komentarze (0)

Zostaw komentarz