Najlepszy smartfon? Recenzja Apple iPhone 12 Pro — czy warto go kupić?

Udostępnij

Apple postanowiło cofnąć zegar, przywracając klasyczny design iPhone'a 5s w iPhone 12 Pro. Jednak z technologicznego punktu widzenia nowe dzieło kalifornijskiej firmy to zbiór najnowocześniejszych innowacji, wśród których głównymi są nowy port magnetyczny MagSafe oraz wsparcie dla sieci 5G.

Projekt

Nowy projekt sprawił, że korpus iPhone'a 12 Pro stał się bardziej kanciasty: nie ma już zaokrąglonych krawędzi, a zatem wygląda jak skrzyżowanie czwartego i piątego iPhone'a. Zmodernizowano również elementy wewnętrzne i ostatecznie nowy iPhone stał się pierwszym urządzeniem Apple wyposażonym w nowy chipset Apple A14 Bionic 5 nm. Potrójny aparat otrzymał ulepszenie w postaci dodatkowego czujnika LiDAR, a z tyłu smartfona znalazł się teraz magnetyczny port MagSafe, przez który odbywa się ładowanie i parowanie z akcesoriami. Ogólnie rzecz biorąc, w 12. generacji swoich smartfonów Apple skupił się na małych, ale bardzo ważnych ulepszeniach.

Zestaw dostępnych konfiguracji pamięci nie uległ zmianie: są ich tylko 3. Oprócz iPhone’a 12 Pro, w ofercie znajduje się również iPhone 12 Pro Max, który ma teraz nie tylko większą przekątną i pojemność baterii, ale także ulepszony aparat. Jednocześnie standardowy iPhone 12 ma mniej pamięci i pojemności baterii w porównaniu do modelu Pro. Wreszcie firma Apple wprowadziła do oferty zupełnie nowego iPhone’a 12 mini, który jest najmniejszym i najtańszym wśród swojego rodzeństwa.

IPhone 12 Pro kolory

Przedni panel iPhone'a 12 Pro jest chroniony przez nową ceramiczną osłonę, która według Apple jest najtrwalszym smartfonem, jaki kiedykolwiek wypuścił. Z tyłu widzimy matowe szkło z błyszczącym modułem aparatu, a rama korpusu wykonana jest z polerowanej stali nierdzewnej. Zwiększyła się przekątna wyświetlacza nowego iPhone'a, a gabaryty smartfona uległy zmniejszeniu. Tylny moduł aparatu nadal wystaje 1,75 mm z korpusu. Tylny panel jest przyjemny w dotyku, a ramka mimo błyszczącego wykończenia sprawia, że smartfon nie wyślizguje się z dłoni. Jakość wykonania jest doskonała, wszystkie części są dospasowane, a sama konstrukcja jest wystarczająco mocna, aby się nie odkształcać. Ponadto iPhone 12 Pro jest również chroniony przed kurzem i/lub wilgocią wewnątrz obudowy zgodnie ze standardem IP68, zgodnie z którym może wytrzymać zanurzenie pod wodą do głębokości 7,5 metra do 30 minut. Poprzedni iPhone 11 Pro miał tylko maksymalną głębokość 2 metrów.

iPhone 12 pro

Sprzęt

Tak jak poprzednio, iPhone 12 Pro wykorzystuje port Lightning do ładowania i łączenia się z komputerem, zestawem słuchawkowym i innymi akcesoriami. Wielu czekało na USB Type-C, ale autorski port Apple’a ma swoje zalety – kompatybilność z ogromną liczbą wcześniej wydanych i nowych akcesoriów. Jednak główna wada Lightninga - niska szybkość przesyłania danych po podłączeniu do komputera - nie zniknęła. Komunikację bezprzewodową krótkiego zasięgu reprezentują moduły Bluetooth 5.0 i NFC z obsługą Apple Pay. Należy zauważyć, że wersja Bluetooth nie jest tutaj najnowsza, ale nie wpłynie to w żaden sposób na kompatybilność z urządzeniami. Funkcjonalność NFC jest nadal ograniczona - możliwy jest tylko odczyt, a zapis jest zablokowany.

Nowością w rodzinie iPhone'a 12 jest „port” MagSafe. W rzeczywistości jest to pierścień z magnesami, który ma za zadanie precyzyjnie wyśrodkować ładowarkę bezprzewodową względem odpowiedniej cewki wewnątrz obudowy iPhone'a, a także zapobiec wypadnięciu smartfona ze stacji ładującej. Wcześniej w produktach Apple pojawiła się już nazwa MagSafe – tak nazywają się namagnesowane złącza ładowarek MacBooka, które były bardzo wygodne w użyciu.

Oprogramowanie

iPhone 12 Pro obsługuje iOS 14.1 ale został już zaktualizowany do iOS 14.2. Jak wszyscy dobrze wiedzą, smartfony Apple przez długi czas po premierze otrzymują doskonałe wsparcie programowe i nowy model nie będzie wyjątkiem. IOS 14 wprowadza widżety: użytkownik może zmieniać ich rozmiar i sortować. Dostępna jest również Biblioteka Aplikacji, która jest listą wszystkich zainstalowanych aplikacji, automatycznie posortowanych według typu. Moduł bezprzewodowy iPhone'a 12 Pro obsługuje Wi-Fi 6 i może działać w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Teoretycznie szybkość transmisji danych powinna być wysoka dzięki antenie MIMO.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz